Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

  • Tämä tapahtuma on mennyt.

Piirustuspajat Alvar Aallon ateljeessa

07.02 @ 10:00 - 13:30

Tule inspiroitumaan Aaltojen viivasta! Alvar Aalto -säätiön järjestämässä piirustuspajassa voit päästää luovuutesi valloilleen modernismin pioneerien Alvar, Aino ja Elissa Aallon innoittamana. Et tarvitse aikaisempaa kokemusta luonnostelusta, kaikki ovat tervetulleita!

Puolentoista tunnin mittaisia piirustuspajoja on kaksi: kello 10 ja kello 12.

Työpajan aluksi opas kertoo Aaltojen suunnittelufilosofiasta ja heidän suhteestaan eri materiaaleihin sekä esittelee Aaltojen tekemiä luonnoksia.

Paja jatkuu piirustusosuudella, jonka aikana voit joko suunnitella oman muotoiluklassikkosi tai skissailla ympäröivää tilaa tai yksityiskohtia. Talo tarjoaa työvälineet, mutta voit myös ottaa omia mieleisiä luonnosvälineitä mukaan.

Puolentoista tunnin mittaiset työpajat järjestetään ikonisessa Alvar Aallon ateljeessa Helsingin Munkkiniemessä.

Ilmoittaudu tästä linkistä

Kuva: Maija Holma

Tapahtuma on osa Arkkitehtuurin ja muotoilun päiviä, valtakunnallista ArkMuoto-festivaalia, jota vietetään 2.–8. helmikuuta 2026 teemalla Yhdessä. Viikon aikana eri puolilla Suomea järjestetään tapahtumia, jotka tuovat esiin arkkitehtuurin, muotoilun ja yhdessä tekemisen merkitystä rakennetussa ympäristössä. Festivaali liittyy 3. helmikuuta vietettävään Alvar ja Aino Aallon sekä suomalaisen arkkitehtuurin ja muotoilun liputuspäivään. ArkMuotoa koordinoi Archinfo yhteistyössä alan keskeisten toimijoiden kanssa.

Katso kaikki tapahtumat: archinfo.fi/tapahtumat

Tiedot

Tapahtumapaikka

  • Alvar Aallon ateljee
  • Tiilimäki 20
    Helsinki, Finland
    + Google Map