Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

Ankkapurhan avoimet Aalto-kodit

30.08 - 31.08
€15

Alvar Aallon suunnittelema Tehtaanmäen asuinalue on Sunilan Aalto-kodit 2025- tapahtuman etäkohde elokuun viimeisenä viikonloppuna 30.-31.8.2025

Tapahtuma kutsuu tutustumaan koteihin ja kauniiseen miljööseen Ankkapurhan kulttuuripuistossa Kouvolassa.
Tapahtumassa pääset tutustumaan opastetusti alueeseen sekä vierailulle Aalto-koteihin. Tehtaanmäen kouluun voi tutustua omatoimisesti. Tapahtuman yhteydessä on myös design -markkinat Sippolan kylässä.

Kouvolassa on 33 Aallon suunnittelemaa rakennusta tai rakennuksen osaa. Kymenlaakso on siis oikeutetusti Suomen Alvar Aalto -maakunta – ja nyt pääset kokemaan sen omin silmin!

Tapahtumassa on kolme kohdetta: 2 Inkeroisissa ja 1 Sippolassa. Tutustu ohjelmaan ja aikatauluihin tapahtumasivuilla.

Hanki liput ennakkoon. Paikat täyttyvät nopeasti – varmista omasi etukäteen Aalto Inkeroinen ry:n verkkokaupasta: OSTA LIPPU

Vieraile myös Kotkan Sunilassa. Välimatkaa kahdella tapahtumalla on n. 30 km, 25 minuuttia autoillen.

Liput Sunilan Aalto-kodit tapahtumaan saat täältä: Sunilan Aalto-kodit — Aallon Sunila

Tiedot

Alkaa:
30.08
Loppuu:
31.08
Hinta:
€15
Kotisivu:
https://aaltoinkeroinen.com/fi_FI/tapahtumat/ankkapurhan-avoimet-aalto-kodit

Järjestäjä

Aalto Inkeroinen ry

Tapahtumapaikka

Inkeroinen
Mäntyrinne 1, Inkeroinen, Kouvola + Google Map